Киевский музей К.Г.Паустовского


Київський музей К.Г.Паустовського відсвяткував першу річницю

журнал "Музейний простір", №3 (13), 2014Відкриття музею всесвітньо відомого письменника, номінанта Нобелевської літературної премії в місті його дитинства киянам довелося чекати майже півстоліття. І воно відбулося - 30 листопада 2013 року. Без допомоги будь-яких урядових і неурядових організацій, силами шанувальників творчості з багатьох країн, фінансами батьків середньої школи, руками українських майстрів.

Музей «киянина по душі» Костянтина Паустовського розташувався в архітектурній пам’ятці на Тимофіївській (вул. Михайла Коцюбинського, 12Б). Колись тут була Сьома гімназія, яку заснував Готліб Валькер. Сьогодні тут розташована спеціалізована школа № 135 - єдина школа в Києві , що працює в приміщенні старовинної чоловічої гімназії.

Майбутній письменник прожив у нашому місті третину свого життя – першу чверть ХХ століття, тут отримав фундаментальну освіту, сформувався як особистість, визначив основну справу свого життя (саме в київських часописах було надруковано перші оповідання К.Паустовського). Генеалогічне коріння роду Паустовських надходить до гетьмана Сагайдачного, про що свідчать не тільки літературні джерела, але й дослідження родоводу батька письменника, могила якого знаходиться в с. Пилипча Білоцерківського р-ну Київської області (мати і сестра поховані в Києві на Байковому цвинтарі). 1911 року гімназист Київської першої гімназії (К1Г) Костя Паустовський на питання царя Миколи II «Ви - малорос?» відповів: «Так, Ваша Величність».

Про дитинство та юність знаного прозаїка розповідають 5 розділів музейної експозиції: «Давні роки» (життя родини в Києві), «Класична гімназія» (роки навчання в К1Г), «Пани гімназисти» (захоплення тогочасних юнаків), «Неспокійна юність» (університет Св. Володимира, Перша світова війна), «Початок невідомого віку» (буремні події початку ХХ століття). За склом усі бажаючі можуть побачити багато аутентичних експонатів: старовинних підручників, листівок, світлин, автографів, тощо. Теоретичне обґрунтування концепції допоміг зробити кандидат історичних наук, літературний секретар К.Паустовського у 1965-68 р.р., відомий журналіст Валерій Іванович Дружбинський, який з першого дня увійшов до оргкомітету «Київського музею К.Г.Паустовського».    

Завдяки професійній роботі засновників «Київський музей К.Г.Паустовського» важко віднести до пересічних шкільних музеїв, він має усі прикмети справжнього професійного закладу. Усі стенди цього музею виготовлено на Західній Україні. Талановитий дизайнер - вчитель історії с. Мирогоща Дубенського р-ну Рівненської області В’ячеслав Олексійович Посільський зробив експозицію на такому рівні, що якості оформлення дивуються як українські музейники, так і іноземні гості. Саме він запропонував зробити «Куточок київської кімнати початку ХХ століття», який став прикрасою літературно-краєзнавчого музею. Стараннями художника-дизайнера засвітився електрифікований «План Києва 1906 року», фактичним наповненням якого займалася група школярів-пошуковців.

Творчу роботу з дітьми багато років проводять висококваліфіковані вчителі Ізабелла Ісаківна Кантор, Маргарита Євгенівна Гайдук, Ірина Миколаївна Людовик. Під їх керівництвом школярі самостійно проводять екскурсії не тільки по музею, але й по Києву Паустовського; працюють в архівах і бібліотеках, пишуть роботи Малої академії наук, готують літературно-музичні вечори, виступають на конференціях. Цього року учні СШ №135 отримали гран-прі на конкурсі декламаторів; за виступ на ювілейній конференції у Каневі «Два генії» авторів доповіді було нагороджено грамотами. Активно ведеться пошуково-краєзнавча і наукова робота за рядом напрямків (родичі, однокласники, педагоги, письменники-однодумці) та просвітницько-виховна (семінари студентів педагогічних університетів М.Драгоманова та Б.Грінченка, лекції в Університеті ІІІ віку, екскурсії Будинку вчених НАН України, презентація нової книжки М.Б.Кальницького «Гімназії та гімназисти» тощо). За минулий рік у музеї проводилися Шевченківські, Гоголівські, Лермонтовські читання; разом з Гринівською вітальнею провели вечір пам’яті до 120-річчя Ніни Грін. Треба відмітити і наробок дорослих - членів ради музею. О.В.Артамонова до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченко вперше переклала українською мовою біографічний нарис К.Паустовського «Тарас Шевченко». Завдяки спонсору видання - київському нотаріусу Ж.Шафаренко книгу було вчасно подано на Літературний муніципальний конкурс ім. Паустовського в Одесі, де переклад отримав почесний диплом.  

Нещодавно «Київський музей К.Г.Паустовського» відсвяткував першу річницю. На свято прийшли друзі звідусіль. Нажаль, цього разу не змогла приїхати родина Еммануїла Шмуклера з Коста-Ріки, яка зробила безцінний дарунок – картини пензля шкільного товариша К.Паустовського, учня київського імпресіоніста А.Маневича. Але на свято завітала Олена Бабій – експерт програмної діяльності Польського інституту, щоб вручити 11 книжок К.Г.Паустовського польською мовою, які передав до «Київського музею К.Г.Паустовського» відомий польський кінознавець, автор терміну «українське поетичне кіно», друг С.Параджанова – Януш Газда (раніш велику колекцію перекладів творів К.Паустовського німецькою мовою надіслала студентка з Майнца Вікторія Джост). Іноземні шанувальники творчості «останнього романтика ХХ століття» Олег Юнаков (США) та Євген Жиготський (Канада) придбали на міжнародних аукціонах перші збірки улюбленого письменника.

На урочистих зборах з приводу річниці директор Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського Вікторія Колесник подарувала ексклюзивний номер журналу «Мир Паустовского»; проф. Л.І.Ромащенко з ЧНУ ім. Б.Хмельницького, н. с. Одеського меморіального музею К.Г.Паустовського С.К.Кузнецова та письменник з Херсону Василь Піддубняк – свої новодруки; вітання ювіляру надіслала дослідниця творчості К.Паустовського, кандидат філологічних наук С.П.Щелокова (удова письменника В.Нестайка), книгу зі своїм дарчим написом передав школярам-дослідникам Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченко Михайло Слабошпицький. Зібрання вельми зацікавили наукові доповіді н.с. Державного політехнічного музею НТУУ "КПІ" Л.І.Бокаєвої «Борис Паустовський – старший брат письменника», молодого історика-краєзнавця Кирила Степанця «Маловідомі місця Паустовського – Святославський яр», координатора інтернетпроекту «Киевский календарь» Олександра Німця «Віктор Некрасов і Костянтин Паустовський». Усі присутні мали змогу аплодувати натхненим виступам старшокласників СШ№ 135 і музикантів КДМШ № 32.

Не можна сказати, що наразі у розташованого в школі музею немає проблем. Легко зрозуміти, що він тримається виключно на ентузіазмі його засновників, вчителів, батьків, шанувальників творчості видатного гуманіста. Це вони придбали за свої кошти експонати, створили сайт музею www.paustkiev.io.ua, проводять безкоштовні екскурсії за попередньою домовленістю. На жаль, ні в радянські, ні в пострадянські часи в місті юності Костянтина Паустовського місцева влада не присвятила жодної меморіальної дошки геніальному земляку (на цей час збереглося 7 з 9 будинків де мешкала родина письменника). Можливо, громадськість зможе зробити те, чого не спромоглася влада Києва за півстоліття?Создан 13 июл 2015  Комментарии       
Всего 1, последний 5 лет назад
Л.М. 15 авг 2015 ответить
Это единственный на Украине популярный журнал, посвященный музейному делу. Жалко, что тираж меньше 1000 экз. Каждый номер будет букинистической редкостью.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Благотворительная организация «СИЯНИЕ НАДЕЖДЫ» Международная газета Быть добру ГИЛМЗ А.С.Пушкина Хореография и танец танцы